życiorys

Tomasz Matusewicz (ur. w 1967 r. w Szamotułach)

polski artysta plastyk. Ukończył Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby PWSSP (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Poznaniu w 1993 r., uzyskując dyplom z wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa i rzeźby.
Promotorami byli prof. Jan Berdyszak i prof. Jan Świtka. W 1997 r. uzyskał Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania dla Młodych Twórców, w 1997 otrzymał srebrny medal Salonu Rzeźby Wiosna ’97 w Warszawie, w 2003 zyskał stopień naukowy doktora sztuki. Brał udział w szeregu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju (Poznań, Konin, Łódź, Toruń) i zagranicą (Niemcy, Słowacja), a także w działaniach teatralnych. Jest pracownikiem naukowym Katedry Malarstwa, Rysunku i Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Jego dzieła, to szereg instalacji, utrzymanych w duchu minimal art, niektóre o charakterze plenerowym, w których niekiedy ważną rolę symboliczną pełni światło. Porównuje się je z twórczością Mirosława Bałki. Tworzy ponadto obrazy religijne (kościół Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu), ilustrował książkę Różaniec drogą do nieba ks. Rafała Pierzchały (Wydawnictwo Pallottinum Poznań, 1997, ISBN: 83-7014-289-3). Jest współautorem aranżacji pomnika nagrobnego Pawła Grabowskiego na cmentarzu parafii Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu (2008). Jego żoną jest Małgorzata Kopczyńska-Matusewicz, córka Józefa Kopczyńskiego.

Udział w licznych wystawach w kraju i zagranicą, wybrane wystawy zbiorowe:

„Nowe Pokolenie w Sztuce Polskiej” – CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, „ZOOART” polsko -skandynawskie sympozjum i wystawa – MCS i Nowe Zoo w Poznaniu, „Gift :Trucizna” -Kunst aus verain Faust w Hannoverze, Drei Fester Zum Hof – Galeria ACUD w Berlinie, „Preludium”,  Międzynarodowa Wystawa Rzeźby Monumentalnej – Plac Wolności w Poznaniu. Rzeźba dla Warszawy – Realizacje, Ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Wybrane wystawy indywidualne:

Fanu”EL” Galeria u Jezuitów, „FANU EL” Galeria ON w Poznaniu, „Hermeneutyka”: „Instalacja” -Galeria Nad Wisłą w Toruniu i „Obrazy” Galeria „S” Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Cykl wystaw indywidualnych „W  Poszukiwaniu Formy i Czasu” : Arsenał,Galeria Miejska w Poznaniu, Galeria  Stara Wozownia w Toruniu, Galeria Bałucka – Miejska Galeria Sztuki w Łodzi. „Proste, Równoległe, Prostopadłe”- Galeria Profil CKZ /  Galeria ON, ASP w Poznaniu (wystawa symultaniczna). „Architekton Światła”- Galeria Kaplica, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i „Europa”- Galeria Arsenał w Poznaniu.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

  • 2008 – Wyróżnienie i realizacja w konkursie: na projekt i realizację rzeźby dla Warszawy. Wystawa rzeźb w Ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego
  • 1998 – Wyróżnienie na wystawie: „Ekologium” Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
  • 1997 – Srebrny Medal Salon Rzeźby Wiosna 1997 Galeria ZAR w Warszawie
  • 1994 – Stypendium dla młodych twórców- Nagroda Miasta Poznania

Możliwość komentowania jest wyłączona.